петак, 22. август 2014.

10 razloga za - REFORMU JAVNIH FINANSIJA

1.    Najviši deficit u Evropi

Visok deficit dovodi do rizika da plate, penzije i socijalna pomoć neće moći da budu isplaćeni jer neće biti dovoljno para da se taj deficit pokrije. Što je deficit veći, taj rizik se povećava.

2.    Visok javni dug

Da bi se finansirao rastući deficit, država se sve više zadužuje. Ti krediti su sve skuplji i kratkoročniji. Samo je pitanje vremena kada će kreditori izgubiti poverenje u mogućnost Srbije da te kredite vrati i tada ćemo morati da proglasimo bankrot. Cenu bankrota platiće svi građani.

3.    Nema osnova za privredni rast

Visok deficit i javni dug dovode do toga da previše trošimo. I ne samo to, stvaramo obavezu plaćanja kamate na kredite koje sada uzimamo i time trošimo osnovu za privredni rast u budućnosti. Posledice takve politike neće snositi samo građani koji sada žive u Srbiji, već i buduće generacije.

4.    Loša struktura rashoda

Posledica loše fiskalne politike, visokog deficita i javnog duga je ta da se sve više sredstava troši za kamate i otplatu kredita. Kada uzimate nove kredite da vratite stare dugove, svi ostali rashodi, uključujući i socijalnu pomoć za najsiromašnije su u drugom planu.

5.    Prihodi opadaju, a poreske stope rastu

Pošto nema osnova za privredni rast, padaju poreski prihodi. Vlada je u zadnje dve godine povećala skoro sve poreske stope po više puta. Rezultat toga je ipak pad poreskih prihoda ili rast manji od očekivanog. Dakle, dalje povećanje poreskih stopa dovešće samo do gušenja privrede.

6.    Nema investicija

Trošenjem budžetskih sredstava za kamate, vraćanje dugova i za tekuću potrošnju, ostaje malo za investicije. Kapitalne investicije su na minimumu od 2001. godine. Svako smanjenje rashoda prvo ide na uštrb kapitalnih investicija, što direktno uzrokuje pad BDP u budućnosti.

7.    Komplikovana poreska administracija

Prema komplikovanosti plaćanja poreza Srbija se nalazi na samom dnu Evrope. Zastareli sistem naplate, velika i nepotrebna papirologija i komplikovane procedure jedan su od glavnih razloga otežanog poslovanja preduzeća u Srbiji.

8.    Visoki parafiskalni nameti

Prema broju parafiskalnih nameta (naknada, taksi i dr.) Srbija se nalazi u samom vrhu Evrope. Sistem u kome samo putem zakona može da se uvede novi porez potpuno je uništen i građani i privreda su suočeni sa plaćanjem velikog broja nepotrebnih nameta koji poskupljuju i otežavaju poslovanje.

9.    Rastuća siva ekonomija

Siva ekonomija je jedini deo koji konstantno raste. Procenjuje se da ona danas ide i do 30% BDP, dok je procena da u neformalnom sektoru radi skoro 40% aktivne zaposlene populacije. Postojeći sistem nesposoban je da se izbori sa rastom sive ekonomije.

10.  Nemogućnost održivog finansiranja nižih nivoa vlasti

Vođenje loše fiskalne politike, uzrokuje nedostatak sredstava za funkcionisanje lokalnih samouprava. Svedoci smo svakodnevnog ukidanja nekih programa koji se finansiraju na lokalu, a koji su uglavnom usmereni na decu i najsiromašnije. Potrebna je potpuna promena načina finansiranja nižih nivoa vlasti (uključujući Vojvodinu) kako bi se isti učinili fiskalno održivim.

http://istina.ldp.rs/Vesti/18458/10-razloga-za--REFORMU-JAVNIH-FINANSIJA.shtml

Нема коментара: