петак, 3. октобар 2014.

Logično je da Srbija uvede sankcije Rusiji

Proces pridruživanja EU i zalaganje za teritorijalni integritet Ukrajine vode ka odluci da se podrže
sankcije protiv Rusije - kaže za “Blic” Karen Donfrid, predsednica nemačkog Maršalovog fonda.

Sa bivšom savetnicom za bezbednost i evropska pitanja predsednika SAD Baraka Obame razgovarali smo tokom održavanja Beogradskog bezbednosnog foruma koji je prethodna tri dana okupio brojne ugledne ličnosti.

Kako komentarišete odbijanje Beograda da uvede sankcije Rusiji?

- Srbija nije jedina koja pokušava da izbalansira odnose između EU i Rusije. Mnoge članice EU takođe imaju duboke veze sa Rusijom, a odlučile su da uvedu
Problem samo sporazumi

Kako će Zapad gledati na posetu ruskog predsednika Vladimira Putina Beogradu?
- Predsednik Putin dolazi da bi obeležio dan oslobođenja, na isti način kao što je u junu prisustvovao obeležavanju dana D. Ne verujem da će bilo ko u SAD reći da nije prikladno sećati se značajnih događaja iz istorije. Zabrinutost bi se mogla javiti ako bi tokom Putinove posete bili potpisani sporazumi koji bi posetu odveli u drugom pravcu. Ugovori koji bi bili u suprotnosti sa sankcijama bi na izvestan način sugerisali
stav da je prihvatljivo ono što je Rusija uradila Ukrajini.
sankcije. Pokazale su želju da učine sve što je u njihovoj moći, bez obzira na to koliko će ih to koštati, da bi zaštitile teritorijalni integritet Ukrajine. Deo pridruživanja EU je prihvatanje istih vrednosti. Spremnost premijera Srbije da javno kaže da podržava terotorijalni integritet Ukrajine i da Krim vidi kao deo Ukrajine ostavila je utisak na mene. Time je potvrdio isto što i EU kad je odlučila da uvede sankcije. To po meni vodi i ka odluci da se podrže sankcije protiv Rusije.

Da li mislite da bi EU mogla kazniti Srbiju zbog odbijanja?

- Više je to pitanje želje EU i SAD da se Srbija pridruži njihovim sankcijama prema Rusiji, nego pitanje kazne. Ne znam da EU ima neki mehanizam za to. Za SAD je veoma važno što je pokazana snažna solidarnost prekoatlantskih saveznika i što se svih 28 država EU dogovorilo oko uvođenja sankcija.

U Briselu kažu da neće biti proširenja narednih pet godina. Da li će ga uopšte biti?





- Verujem da će EU nastaviti da se širi. EU i srpska vlada posvećeni su tom procesu i moguće je da će Srbija postati član EU 2020. Jedan od temeljnih principa za koje su se SAD zalagale u posthladnoratovskoj eri bila je izgradnja celovite, slobodne i mirne Evrope, a mehanizam za to je bilo proširenje EU i NATO.

http://www.blic.rs/Vesti/Politika/499538/Karen-Donfrid-Logicno-je-da-Srbija-uvede-sankcije-Rusiji

Нема коментара: